Pāriet uz galveno saturu
Risinājumi uzvedības maiņai
  • Darba videi
  • METODOLOĢIJA
  • Lasītava
  • Programma KiVa
  • Bezmaksas resursi
  • Instrumenti
    • Draudzīgai klasei
    • Kā izprast uzvedību?
  • E-veikals
  • Kontakti

Pozitīva domāšana tiešā veidā ietekmē paškontroli

20. septembris, 2018 pl. 21:30, Nav komentāru

Pēdējā laikā daudzi raksti vēsta, ka vecāki ir ļoti atbildīgi par bērna uzvedības problēmām. Mums ir, ko teikt vecāku aizstāvībai! Arī vismierīgākajiem vecākiem var būt bērns ar strauju temperamentu vai grūtībām kontrolēt impulsus, un šāds uzstādījums nemaz nepalīdz. Kas palīdz?

Pozitīvā domāšana tiešā veidā ietekmē paškontroli. Kāpēc? Jo spēja interpretēt situāciju, spēja redzēt negatīvajās lietās pozitīvo ietekmē noskaņojumu un attiecīgi – emocionālās un fiziskās reakcijas spēku uz notikumiem. 

Protams, ir svarīgi visas sajūtas respektēt – gan sāpes, gan arī dusmīgās domas, pieņemt tās, bet neļaut sevi tām vadīt. Kāpēc? Bieži trauksme ir bloķētu emociju rezultāts.

Ir daudzas lietas un aktivitātes ikdienā, ko mēs varam darīt kopā ar bērnu, kurš ir nonācis negativitātes posmā, kad redz pasauli tumšās krāsās:
  1. Spēlējiet cēloņsakarību spēli – mēģiniet izdomāt iespējami daudzus iemeslus, kāpēc audzinātāja kliedza, kāpēc ritenis saplīsa. Mēģiniet izdomāt iespējami dažādus variantus, kas labs var būt no šīs negatīvās situācijas. Piemēram, kas labs var būt, ja klasē bērni pasmējās par tavu kritienu. Atbildes var būt dažādas – tu ieraudzīji, kas ir tavi īstie draugi, varbūt viņi smējās aiz uztraukuma (tā arī mēdz būt pat pieaugušajiem), varbūt viņiem tas izskatījās komiski un viņi nesaprata situācijas nopietnību utt. Starp citu, šī spēle izdodas labāk bērniem nekā pieaugušajiem. Tā var sagādāt daudz jautrības, bet rēķinieties, ka reizēm tā var novest pie asarām, jo apspiestas emocijas iznāks ārā, un ļaujiet tam notikt. 
  2. Māciet bērniem vērot dzīvi. Uzspēlējiet spiegu spēli – klusiņām veikalā mēģiniet uzminēt, kādus produktus izvēlēsies kurš cilvēks, mēģiniet prognozēt klusiņām, kurā veikalā ieies cilvēks, kurš iet pirms jums un citas spēles, kas liek minēt citu cilvēku uzvedību un motīvus. Arī izrunāt, kāpēc cilvēki izdara tik dažādas izvēles. Tā ir svarīga prasme, un šī spēle lai paliek jūsu noslēpums. 
  3. Māciet bērniem apzināties savas negatīvās domas. Izstāstiet, ka tā mēdz būt arī pieaugušajiem – arī viņi reizēm netiek vaļā no kādas uzmācīgas domas. Iesakiet bērniem spēlēt domu ķeršanas spēli – ja šāda dusmīga doma ienāk galvā, lai viņi tai saka – „Noķēru tevi, un tagad ej prom!”
  4. Daudzas trauksmainas domas nāk no negatīviem iekšējiem dialogiem – „Ko es atkal neizdarīju pareizi?”, „Kas man nesanāca?” utt. Svarīgi ir nesākt cīnīties ar bērnu un teikt, ka tās ir muļķības un mācīt tieši runāt pretējo. Trauksmainas un negatīvas domas ir viltīgākas, un tās atradīs ceļu atpakaļ. Tāpēc svarīgi ir dabūt šīs domas ārā no sevis vai nu ar kādām uzvediba.lv spēlēm, piemēram, "Dusmu kontroles spēle" un "Mācīties. Draudzēties. Spēlēties", zīmējumiem, vai dialogiem, sarunājoties lomās. Turklāt šajās sarunās svarīgi ir iesaistīties vecākiem, un vissvarīgākais pat nav sarunu saturs, bet gan mūsu balss tonis un attieksme. Kāpēc ir svarīgas šīs spēles – tās ļauj bērnam izvēlēties psiholoģisko distanci notikumā, un droša distance iedod kontroles sajūtu pār notikumiem, jūtām, domām. 
  5. Vērojiet un kontrolējiet savas reakcijas uz notikumiem. Bērni tomēr mācās no mums. Lai gan reizēm vismierīgākajiem vecākiem var būt bērns ar strauju temperamentu, un var paiet ilgāks laiks, kamēr abas puses iemācās sadarboties.
  6. Un noslēgumā – ja agresivitātes, negativitātes uzliesmojumi ir spēcīgi, ilgi, neparasti, drošības pēc pārbaudiet bērna veselību. Noskaņojumu var ietekmēt gan vitamīnu un dzelzs trūkums, gan arī tā var būt indikācija citiem veselības izaicinājumiem. Drošs paliek drošs...


Nav komentāru

Komentēt







Jaunākie ieraksti

  • Ja bērns aizmet dāvanas pa gaisu...
    17. dec. 2024
  • Kā padarīt personāla atlasi autismam draudzīgu?
    2. okt. 2024
  • Ja mans bērns dara pāri citiem bērniem
    2. sep. 2024
  • Kāpēc ir tik svarīgi veidot iekļaujošu darba vidi, tostarp cilvēkiem ar autismu
    21. aug. 2024
  • Kā sēdināt bērnus klasē?
    4. aug. 2024
  • Kāpēc ir situācijas, kurās bērns vienmēr ir dusmīgs, bēdīgs, aizvainots?
    13. jūl. 2024
  • Kā strādāt ar impulsivitāti?
    10. jūl. 2024

Meklēt

Populārākie ieraksti

Bērns zog naudu no vecākiem 
9. februāris, 2020

Kā mācīt bērnam lasīt 
22. augusts, 2019

Kā trenēt bērnu (un savu) pacietību?
12. augusts, 2019

Apsaukāšanās un iesaukas? Tas nav tik vienkārši...
5. maijs, 2019

Kā stiprināt bērna pašapziņu?
10. februāris, 2019

Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.

  • Draudzīgai klasei
Galerija
Biežākie jautājumi
Noteikumi

© OUT LOUD SIA 2024 Visas tiesības rezervētas