Kas ir cieņpilna saskarsme un kā to mācīties?
14. jūlijs, 2023 pl. 16:54,
Nav komentāru

Kas atšķir cieņpilnu saskarsmi no tādas, kas vērsta uz izslēgšanu, pazemošanu vai cita veida emocionālu vardarbību? Cieņpilna saskarsme sākas ar rūpēm par visiem iesaistītajiem - nevis runāt tikai par sevi, bet ieklausīties citos, nevis uzsvērt citu kļūmes, bet ievērot un izcelt viņu talantus. Atbalstīt, nevis izsmiet. Atcerēties pateikt "paldies".
Vērsties pie citiem ar cieņu nozīmē būt atvērtam jaunajam - pieņemt viedokļu, pieredžu un spēju dažādību. Atšķirīgais var izraisīt bailes un nedrošību - pieņemiet šīs emocijas, tās ir tikai pirmās vēsmiņas, iepazīstot kādu, kura dzīves pieredze atšķiras no jūsējās. Būt cieņpilniem pret dažādību nozīmē pajautāt, ieklausīties un iedziļināties, nevis izdarīt staidzīgus spriedumus.
Cieņpilna saskarsme nozīmē citu personisko robežu ievērošanu, piemēram, pieņemt citu "nē". Tas attiecas arī uz sīkumiem - ja kolēģis saviesīgā pasākumā nevēlas iedzert glāzi vīna, neuzstājiet. Ja kāds izrāda nepatiku pret apskāvieniem, ievērojiet to.
Mums visiem lielākoties ir labi nodomi. Taču reizēm neizdodas tos komunicēt apkārtējiem. Apgūstot veidus, kā padarīt saskarsmi cieņpilnāku, mēs iemācāmies izpaust to, ko tiešām domājam un jūtam. Tā vietā, lai savas rūpes paustu, pārkāpjot citu robežas, mēs varam iemācīties pateikt - tu man esi dārgs, es novērtēju tavu godīgumu, tava palīdzība man ir svarīga.