Pāriet uz galveno saturu
Risinājumi uzvedības maiņai
  • Darba videi
  • METODOLOĢIJA
  • Lasītava
  • Programma KiVa
  • Bezmaksas resursi
  • Instrumenti
    • Draudzīgai klasei
    • Kā izprast uzvedību?
  • E-veikals
  • Kontakti

"Bet tētis man atļauj ēst gultā!"

25. janvāris, 2024 pl. 13:50, Nav komentāru


Dažkārt vecākiem atšķiras izpratne par uzvedības noteikumiem. Arī tuvi cilvēki, kuri cits citu ciena un mīl, atšķirīgi uztver skaņas, smakas, ķermeņa robežas. Ja domājam par bērnu vecākiem – divi cilvēki ir satikušies, nākuši katrs no savas bērnības. Un ir paradumi, kurus mēs paši sevī atklājam tikai tad, kad ģimenē ienāk bērns. Mēs neapzināti atkārtojam to, ko esam piedzīvojuši savā bērnībā. Vai arī gluži otrādi – darām tieši pretējo. Ja satiekas divi cilvēki, katrs ar savu pagātni, nenovēršami, ka būs jomas, kurās nesakritīs viedoklis.


Bērni ātri vien ierauga, ka vecāki paši nespēj vienoties par noteikumiem un robežām, tāpēc bērns var justies nedroši, nezināt, ko no viņa sagaida vecāki. Bērns var arī izvēlēties vērsties pie viena no vecākiem – tā, kura noteikumi ir vieglāk izpildāmi. Un ir reizes, kad saruna ar bērnu pārvēršas par strīdu ar partneri. Tāpēc ir svarīgi pašiem savā starpā vienoties par to, kas ir mūsu kopīgās vērtības, virzība, kādi noteikumi ir mūsu mājās.


Kā to paveikt?

Jūs varat runāt par konkrētām situācijām, bet varat arī sākumā runāt par savu attieksmi un pieredzi kopumā – tas atkarīgs no jums pašiem.

Atvēliet laiku sarunai. Lielākoties sarunas par noteikumiem un bērna uzvedību notiek tikai tad, kad jau ir krīze. Bet tās ir reizes, kad visiem ir spēcīgas emocijas, vieglāk ir vienam otru vainot un aizstāvēties, nekā nonākt pie mierīga risinājuma. Tāpēc sarunājiet kafijas dzeršanu, vakariņas vai garāku pastaigu, kurā parunāsieties. Labāk sākumā vienoties pašiem bez bērna klātbūtnes, bet pēc tam sarunā iesaistīt arī bērnu.

Esiet gatavi jaunām atklāsmēm par sevi. Svarīgi saprast, kāpēc mēs uzskatām, ka, piemēram, ļaut bērnam braukt ar velosipēdu bez ķiveres, ir pieņemami un droši. Bieži vien tā ir doma: “Manā bērnībā vecāki man to atļāva, un viss ar mani ir kārtībā!” Taču tas nav pietiekams arguments – vien cilvēka veiksme nespēj attaisnot prakses, kuras ir potenciāli bīstamas. Ir vērts aicināt sevi un otru ieklausīties un uzzināt par citu cilvēku pieredzi – kā jutās kāds cits, kuru bērnībā pēra? Kas var notikt, ja bērnam ļauj ēst ļoti, ļoti daudz saldumu? Jāatceras arī, ka mūsu bērns nav mūsu kopija – tas, kas neietekmēja mūs, viņam var būt spēcīgs pārdzīvojums. Kritiski izvērtējot savas bērnības pieredzes, mēs sākam labāk saprast sevi. Varbūt ir laiks pārmaiņām?

Atrodiet kopīgo. Svarīgi kā sākumpunktu nolikt katra paša pieredzi un viedokli. Tikai tad mēs varam virzīties uz kopīgiem mērķiem un reālu rīcību. Labs pamats sarunai ir mūsu spēle “Motivācija. Vērtības. Vajadzības”. Tā palīdz ieraudzīt, ka lielajos jautājumos par vērtībām mēs bieži vien spējam vienoties, bet atšķiras veidi, kādos mēs mēģinām tuvoties vienam un tam pašam mērķim. Iespējams, mums abiem vērtība ir rūpes, bet viens no mums tās izpauž ar dāvanu dāvināšanu, bet otrs – ar nedalītas uzmanības veltīšanu. Labs jautājums ir: “Kā tu īsteno savas vērtības?” Spēli meklējiet šeit.

Vienojieties par vissvarīgākajiem noteikumiem. Tie, pirmkārt, ir noteikumi, kas skar drošību un veselību, bet tās var būt arī citas jomas, kurās mūsu viedokļi sakrīt. Šo noteikumu ievērošanā nedrīkstam pieļaut izņēmumus. Arī tad, ja esam noguruši, mēs piesprādzējam bērna drošības sēdeklīti. Ja vienojamies, ka mājasdarbi vienmēr jāizpilda pirms filmu skatīšanās, tad pie tā arī paliekam.

Vizuālais atbalsts palīdz. Ja vienojaties par noteikumiem, svarīgi atcerēties tos ievērot arī pašiem. Uzrakstiet noteikumus visi kopā un pielieciet redzamā vietā mājās – tas palīdzēs pieturēties pie lēmuma.

Pieturieties pie saviem lēmumiem. Tas ir viens no grūtākajiem soļiem, jo mēs paši taču nepārtraukti cenšamies izvairīties no noteikumiem! Mūsu sajūtas mainās, mēs pēkšņi nogurstam un nejūtamies spējīgi īstenot to, kas vakar šķita tik vienkāršs. Tāpēc labāk uzrakstīt mazāk noteikumu, bet tos tiešām ievērot, nekā uzlikt sev un partnerim neizpildāmu standartu.

Sviniet izdošanos. Būt vecākiem ir darbs. Tas ir darbs vēl pēc darba dienas – tā nu tas ir. Cieniet to, ka otrs cilvēks var būt noguris, strādājot otro maiņu. Un neaizmirstiet viens otru paslavēt par izdošanos – tāpat kā basketbola komandā spēlētāji pēc rezultatīva metiena dod pieci. Izsakiet komplimentus par pieturēšanos pie noteikumiem. Pasakiet paldies otram, ka viņš bija gatavs ieklausīties. Idejām noderēs spēle “Pasaki sev. Pasaki citiem”, pieejama šeit.


Viedokļu dažādība pastāv ikvienā ģimenē. Bet ja mēs atrodam laiku, lai ieklausītos viens otrā, mēs varam nonākt pie kopīgiem lēmumiem un tos īstenot!
Fotoattēla apraksts nav pieejams.

Ieteikumi, kas var palīdzēt:

uzvediba.lv spēle Motivācija. Mērķi. Vērtības. | Kā palīdzēt pusaudzim rast motivāciju? | Spēle - palīgs mērķu nospraušanā | Kādas ir mans vērtības? Uzvediba.lv Kompilmentu spēle | Pozitīvo apgalvojumu spēle | Spēle "Pasaki sev. Pasaki citiem"

Spēle: "Motivācija. Vērtības. Vajadzības"

Komplekts: "Kārtošanas spēle" digitālā versija

Spēle: „Pasaki sev. Pasaki citiem”


Nav komentāru

Komentēt







Jaunākie ieraksti

  • Ja bērns aizmet dāvanas pa gaisu...
    17. dec. 2024
  • Kā padarīt personāla atlasi autismam draudzīgu?
    2. okt. 2024
  • Ja mans bērns dara pāri citiem bērniem
    2. sep. 2024
  • Kāpēc ir tik svarīgi veidot iekļaujošu darba vidi, tostarp cilvēkiem ar autismu
    21. aug. 2024
  • Kā sēdināt bērnus klasē?
    4. aug. 2024
  • Kāpēc ir situācijas, kurās bērns vienmēr ir dusmīgs, bēdīgs, aizvainots?
    13. jūl. 2024
  • Kā strādāt ar impulsivitāti?
    10. jūl. 2024

Meklēt

Populārākie ieraksti

Bērns zog naudu no vecākiem 
9. februāris, 2020

Kā mācīt bērnam lasīt 
22. augusts, 2019

Kā trenēt bērnu (un savu) pacietību?
12. augusts, 2019

Apsaukāšanās un iesaukas? Tas nav tik vienkārši...
5. maijs, 2019

Kā stiprināt bērna pašapziņu?
10. februāris, 2019

Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.

  • Draudzīgai klasei
Galerija
Biežākie jautājumi
Noteikumi

© OUT LOUD SIA 2024 Visas tiesības rezervētas