Pāriet uz galveno saturu
Risinājumi uzvedības maiņai
  • Darba videi
  • METODOLOĢIJA
  • Lasītava
  • Programma KiVa
  • Bezmaksas resursi
  • Instrumenti
    • Draudzīgai klasei
    • Kā izprast uzvedību?
  • E-veikals
  • Kontakti

Kā mazināt šķiršanās trauksmi?

3. augusts, 2019 pl. 8:40, Nav komentāru


Ir bērni, kuri neļauj vecākiem aiziet pat uz tualeti, ir bērni, kuri nelaiž vecākus prom pat uz dažiem soļiem. Ir bērni, kuriem pat ballītes nesagādā prieku, jo viņi visu laiku meklē vecākus. Pamazām sākas bērnudārzi, un ne visiem bērniem šis sākums būs vienkāršs

Šķiršanās trauksme daļa no dabiska attīstības posma, un sākas jau zīdaiņa vecumā, kad bērns iemācās atšķirt pazīstamos cilvēkus no svešiem. Starp citu, pamats uztraukumam ir tad, ja bērns nemaz nebaidās no svešiniekiem, svešām vietām, ja bērns vispār nepamana, ir vecāks blakus vai nav, ja bērns spēj palikt ar jebkuru svešinieku un īsti pat neatšķir savējos no svešajiem.


Ko nedarīt, ja bērns ļoti sāpīgi reaģē uz šķiršanos?

-          Nesāciet bērnu kaunināt „Tu jau liels”, „Tik liels zēns, bet raud kā memmītis!”, kā arī neļaujiet to darīt citiem cilvēkiem, it īpaši cilvēkiem, ar kuriem viņš paliks. Šajā vecumā bērns arī formē viedokli par sevi, un jūs tā iegūsiet ne tikai trauksmainu bērnu, bet arī bērnu ar zemu pašvērtējumu.

-          Nemēģiniet aizlavīties prom, kamēr bērns spēlējas vai dara kaut ko citu ļoti interesantu. Jā, tas ir visvienkāršāk, bet tas palielinās bērna trauksmi, un, iespējams, ar laiku viņam būs grūti aizmigt, iedziļināties spēlē, ja zemapziņa var sākt sūtīt signālus - Ja es aizmigšu, mamma pazudīs.

-          Izvairieties no neveselīgiem rituāiem – piemēram, kad atnāk vecmāmiņa vai kāds cits pieskatītājs, bērni zina, ka vecāki dosies prom. Reakcija ar laiku būs vētraina, un visi cietīs no šī modeļa, it īpaši  mīlošie vecvecāki. Tātad, aiciniet ciemos uzticības personas arī tad, kad nekur netaisāties doties. 


 Kā mazināt šķiršanās trauksmi?

-          Atgādinot sev, ka tas ir dabisks attīstības posms. Nevainojiet sevi par bērna emocijām. Vieni bērni šķiršanos un atšķirtību panes vieglāk, citiem tas ir smagāk, bet visi tam iziet cauri. Akceptējiet to, ka, iespējams, jūsu bērnam ir vajadzīgs vairāk laika, lai pierastu pie pārmaiņām.   

-          Veltot pietiekami daudz uzmanības un laika šķiršanās rituāliem. Apskāvieni, sarunas, jautājumi "Ko darīt, ja". Nepametiet bērnu ar varu, ļaujiet bērnam ieiet grupiņā pašam. Daudziem bērniem palīdz pamāšana pa logu. Nedraudiet. 

-          Spēlējiet dažādas spēles, kas palīdz mazināt šķiršanās trauksmi. Paslēpes, lomu spēles, priekšmetu slēpšanu utt.

-          Stāstiet bērnam, kur jūs iesiet, ko jūs darīsiet pat ja bērns neatbild – bērniem spēja uztvert verbālo informāciju attīstās ātrāk nekā spēja formulēt vārdos savu trauksmi. Tas bērnam palīdzēs veidot piemērotas atbildes galvā par to, kas notiek ar vecākiem, ja vecāku nav klāt. 

-          Iespēju robežās apmeklējiet konkrēto bērnudārzu pirms oficiālā sākuma. Iespēju robežās vienojieties par īsākiem palikšanas laikiem, iespēju būt blakus, piemēram, rotaļu laukuma, nodarbībās, pasēdēt garderobē. Tas ļaus bērniem no jums attālināties pamazām. Bet uzticieties arī profesionāliem - ja jūs neatdalīsieties no bērna, bērnam nebūs pozitīvas šķirāsnās pieredzes.

-          Ļaujiet bērniem skumt. Spēja izsērot un saņemties un uzsākt dzīvi ir svarīga, jo tas, kā bērns iemācīsies tikt galā ar šķiršanās sāpēm bērnībā noteiks viņa problēmu risināšanas ieradumus un prasmi veselīgi šķiries arī pieaugušo vecumā

-          Ievērojiet bērna prasības pēc rutīnas. Ja bērnam ir svarīgs noteikta dienaskārtība, samaziniet spontatnitāti. Tieši paredzamība, drošība ir sākums bērna spējai elastīgi pieņemt pārmaiņas.

-          Māciet bērnam runāt par savām emocijām. Pateikt, ka viņš ir bēdīgs, priecīgs, noskumis. Runāšana palīdz sarežģīto emociju kokteili iznest ārpus sevis, atšķetināt un skatīties uz pasauli vienkāršāk, pamanīt tajā skaisto un interesanto.

-          Nodaliet savas skumjas un trauksmi no bērna jūtām. Nereti bērni sāk raudāt redzot vecāku sāpes. Jūsu pieredze ir jūsu pieredze.

 Aktivitātes, kas palīdzēs:

-          Spēle Mācīties. Draudzēties. Spēlēties, it īpaši Es nomierināšos kartītes. Jo mazāks bērns, jo svarīgāk pirms īstas spēlēšanās ir katru kartīti izpētīt un izmēģināt, jo bērni trauksmes situācijās izmantos tikai tās metodes, kuras viņi būs izmēģinājuši drošos apstākļos.  Lai bērns spēlētu šo spēli, viņam nav jāmāk lasīt - pietiek ar to, ka jūs kopīgi runājiet, kas notiek kurā situācijā.

-          Brīnišķīgs instruments ir Emociju termometrs. Tas ir garš, bet tādam tam ir jābūt, lai bērns varētu pats fiziski pārvietoties pa skalu un sajust ķermeniskas izmaiņas,  Izmantojot Mācīties. Draudzēties. Spēlēties kartītes, lasiet bērnam priekšā situācijas, un lūdziet bērnam nostāties no -10 līdz +10 kā viņš jūtas. Mazākiem bērniem var izmantot pusi no termometra – no nulles līdz desmit. Nekomentējiet, ja viņš nostājas neatbilstoši jūsu priekšstatam, bet uzdodiet jautājumus.Ja jums škiet par sarežģītu, uzdaviniet termometru bērnudārzam :)

-          Runājiet ar bērnu par savām skumjām. Jūs arī tam gājāt cauri, un tas bērnam radīs sajūtu, ka viņi nav vienīgie pasaulē, kuriem viss ir tik sarežģīti. Tas mācīs bērnam emocijas formulēt vārdos, un, jo labākas ir bērna verbālās prasmes, jo mazāk viņš par savu trauksmi paudīs ar uzvedību

-          Spēlējiet visdažādākos paslēpju veidus. Bērni iemācīsies šķiršanās un atrašanas prieku.. Par dažādām paslēpēm noteikti jāveido atsevišķs ieraksts

-          Trenējiet bērnu šķirties – aizejiet prom uz īsu brīdi. Tik īsu, lai bērns varētu sagaidīt jūs atpakaļ un spētu vēl priecāties par jūsu atnākšanu. Tad pagariniet šo laiku. Jūs paralēli varat mācīt bērnam pulksteni - Cik tas būs, ja mamma aizies uz divām minūtēm? Piemcām minūtēm?  

-          Spēlējiet dažādas lomu spēles, kur mašīnas un lelles dodas uz darbu, uz bērnudārzu, uz veikalu. Risiniet dialogus, palīdziet rotaļlietām veidot veselīgus šķiršanās rituālus.

-         Spēlējiet Sarunu apli . Šī spēle palīdz jau ļoti bērnam veidot pozitīvus formulējumus par sevi, tā trenē bērniem meklēt kopīgas intereses un citus pozitīvos saskarsmes punktus. Šī spēle ir veidota tieši pirmsskolām, tāpēc tā ir plastikāta, lai to varētu mazgāt un dezinficēt. Tā var būt labs palīgs pozitīva klimata veidošanai adaptācijas posmā.

-          Izmantojiet veselīgu humoru. Sakiet, ka negribat doties prom un ļaujiet, lai bērns jūs izstumj pa durvīm. Pasakiet attā un ejiet darba drēbēs kļūdaini ārā, piemēram, uz vannas istabu  

 Jo jūtīgāks un trauksmaināks bērns, jo svarīgāk par viņu parūpēties. Noteikti, noteikti mēs pie šī tēmas atgriezīsimies, jo ir bērni, kuriem ir nepieciešami vēl mazāki solīši.

‘Turpinājums sekos...

Nav komentāru

Komentēt







Jaunākie ieraksti

  • Ja bērns aizmet dāvanas pa gaisu...
    17. dec. 2024
  • Kā padarīt personāla atlasi autismam draudzīgu?
    2. okt. 2024
  • Ja mans bērns dara pāri citiem bērniem
    2. sep. 2024
  • Kāpēc ir tik svarīgi veidot iekļaujošu darba vidi, tostarp cilvēkiem ar autismu
    21. aug. 2024
  • Kā sēdināt bērnus klasē?
    4. aug. 2024
  • Kāpēc ir situācijas, kurās bērns vienmēr ir dusmīgs, bēdīgs, aizvainots?
    13. jūl. 2024
  • Kā strādāt ar impulsivitāti?
    10. jūl. 2024

Meklēt

Populārākie ieraksti

Bērns zog naudu no vecākiem 
9. februāris, 2020

Kā mācīt bērnam lasīt 
22. augusts, 2019

Kā trenēt bērnu (un savu) pacietību?
12. augusts, 2019

Apsaukāšanās un iesaukas? Tas nav tik vienkārši...
5. maijs, 2019

Kā stiprināt bērna pašapziņu?
10. februāris, 2019

Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.

  • Draudzīgai klasei
Galerija
Biežākie jautājumi
Noteikumi

© OUT LOUD SIA 2024 Visas tiesības rezervētas