Pāriet uz galveno saturu
Risinājumi uzvedības maiņai
  • Darba videi
  • METODOLOĢIJA
  • Lasītava
  • Programma KiVa
  • Bezmaksas resursi
  • Instrumenti
    • Draudzīgai klasei
    • Kā izprast uzvedību?
  • E-veikals
  • Kontakti

Acīs skatīšanās - kāpēc tas ir tik svarīgi labām attiecībām?

9. jūnijs, 2019 pl. 12:24, Nav komentāru


Ja bērnam ir grūtības izveidot stabilu draudzību rotaļu laukumā, bērnudārzā vai skolā, tad ir vērts pavērot, kā bērns veido acu kontaktu. Un - vai vispār veido acu kontaktu. Jo cilvēki, kuri prot vedot piemērotu acu kontaktu, tiek uztverti kā draudzīgi, bet tie, kuri neveido, kā nedraudzīgi,  naidīgi noskaņoti un pat agresīvi. Tāpēc kautrīgiem un trauksmainiem bērniem (arī pieaugušajiem) var rasties nozīmīgas grūtības attiecību veidošanā.

Kāpēc acu skatiens ir svarīgs? Pirmais, ko cilvēki vēro, ienākot telpā, ir tas, vai tajā ir cilvēki. Otrais- tas, kādas ir sejas šiem cilvēkiem. Cilvēkiem, kuri neveido acu skatienu,  ir grūtības noteikt cita cilvēka noskaņojumu un pielāgoties tam. Parasti viņi neprot iesaistīties pakāpeniski sarunā, bet "ielec" tajā, un nespēj harmoniski uzturēt to. Viņiem ir grūtības pamanīt, kad viņi sāk citu cilvēku garlaikot un kad – nepieciešams uzdot vairāk jautājumu par kādu konkrētu tēmu. Šīs visas prasmes nepieciešamas kvalitatīvai saskarsmei un draudzībai.


Ko darīt, ja jūsu bērns ienāk telpā, uzreiz metas pie citiem bērniem bez sasveicināšanās, rauj ārā mantas no citu rokām, nerēķinoties ar citu jūtām,  vēlas spēlēties uzreiz, negaidot, kad konkrētā aktivitāte loģiski tiks noslēgta, lai tajā varētu pievienoties. Ko darīt, ja bērns, pārtrauc citus tad, kad viņam nav interesanti, ko saka citi?  

Vai zinājāt – ja cilvēks publiskā vietā izveido acu kontaktu ar potenciālo zagli, ir lielāka varbūtība, ka viņu neapzags? Jo cilvēks ir pamanīts. Ieskatoties acīs, mēs signalizējam, „es redzu, ka tu esi „, un šis ir vairāku līmeņu vēstījums. Bērns, kurš neveido acu skatienu ar saviem vienaudžiem, ienākot telpā, var izskatīties augstprātīgs, un viņš pats nepamanīt visus, var nepamanīt noskaņojumu, nepamanīt tos, kuri vēlas ar viņu spēlēties un tos, kuri nevēlas. 

Viss patiešām sākas ar skatīšanos uz cilvēkiem un skatīšanos acīs. Acu kontaktu nav iespējams veidot, mehāniski mācot skatīties acīs, tas jādara ikdienā. Ja jūs mācīsiet to darīt mehāniski, bērns nevis skatīsies, bet lūrēs uz citiem. Pārāk ilgu skatīšanos acīs citi var uztvert kā provocējošu un pat agresīvu.

Sāciet ar to, ka paši skatieties acīs sarunas laikā. Ko tas nozīmē ? Ja bērns jums kaut ko vaicā, noliec malā ierīci, izslēdz televizoru, noliec grāmatu vai pat salātiem domāto tomātu. Ja klausieties, tad tiešām klausieties. Klausieties ar visu ķermeni. Rādiet ar savu piemēru, kā tas ir – klausīties pilnībā.

Aiciniet bērnu vērot, kā jūs skatāties acīs. To, ka jūs neskatāties visu laiku, to, ka cilvēki vairāk skatās klausoties nekā paši runājot. To, ka jūs neskatāties nepārtraukti, bet pēc četrām, piecām sekundēm skatienu novēršat. To kā atšķiras acu skatiens, kurš nervozi šaudās apkārt, kā izskatās acu skatiens kautrīgiem cilvēkiem. Izmēģiniet, kā tas ir, kad kāds klausoties nekustīgi skatās acīs, un kā tas ir, kad tu klausies, skaties acīs un māj ar galvu. Izmēģiniet kopīgi dažādus acu skatienus! Būs jautri  un noderīgi!

Pavērojiet, kā jūs paši skatieties acīs citiem. Vai vispār skatieties? Vērojiet, kā cilvēki dažādās vidēs sarunājas, kādu ķermeņa valodu izmanto. Mēģiniet noteikt, vai sarunājas svešinieki vai tuvi draugi, kā mainās ķermeņa valoda, kā mainās acu skatiens dažādās tēmās, dažādās situācijās.

Lai iedrošinātu bērnu skatīties acīs, spēlējiet spēles, kur acu kontakts ir nepieciešams. Piemēram, tā pati spēle „Kuru roku ņemsi?”, jebkura spēle, kur nedrīkst izmantot vārdus, „Mēmais šovs” un citas.  Spēlējiet lomu spēles, jo tās prasa vērot otru cilvēku. Spēlējet uzvediba.lv izveidoto Sarunu apli. Tā ir spēle, kuru pat bērni ar zemu uzmanības noturību ir gatavi spēlēt pat divas stundas, stāstot par sevi, kā arī klausoties.  

Rādiet dažādas sejas izteiksmes un vaicājiet, ko tās nozīmē. Tā bērns mācīsies atpazīt emocijas. Ja redzat, ka ir grītības, nesakiet – „Skaties uz mani!” Sakiet – „Skaties man sejā!”, „Skaties acīs”. Jo ir bērni, kuri var skatīties uz kleitu, frizūru, rokām, bet tas sociālajā mijiedarbībā nepalīdzēs.

Vēro bērna sejas izteiksmi, kopīgi vērojiet citu cilvēku sejas izteiksmes. Piemēram, uzdodiet jautājumus – "Kai pamanīji, kā audzinātāja passmaidīja, kad tu viņu pasveicināji no rīta?"   Vai arī precīzi apraksti – "Es redzu, ka tev acis izpletās – tu esi nobijusies? Es redzu, ka tu smaidi. Vai kas tevi iepriecināja?".

Kopīgi vērojiet citu cilvēku ķermeņa valodu. Pajautā, kā tu domā, kā konkrētais cilvēks pašlaik jūtas? Tu redzi, ka tas vīrietis šūpojas turp atpakaļ, gaidot rindā pēc biļetēm? Apturi filmu, vērojiet tēlus un izrunājiet, kā viņi varētu justies. Izslēdziet skaņu un mēģiniet uzturēt dialogu starp galvenajiem varoņiem bez skaņas. Dariet to diskrēti un ne aprunāšanas formātā, bet spēja vērot citu cilvēku ķermeņa valodu var izglābt bērnam dzīvību un veselību.

Vērojiet, kā bērns veido kontaktu ar draugiem. Vērojiet, vai nenotiek tā, ka bērns pasveicina divus cilvēkus, nosaucot viņus vārdā un uz trešo nemaz nepaskatoties. Pat, ja jūsu bērnam šis konkrētais bērns nepatīk, tas var atmaksāties ļoti rūgti. Draudzība ir draudzība, bet pieklājība ir pieklājība. Jo līdzsvarotāk  bērns izturēsies pret citiem, jo līdzvarotāk citi izturēsies pret viņu. 

Nav komentāru

Komentēt







Jaunākie ieraksti

  • Ja bērns aizmet dāvanas pa gaisu...
    17. dec. 2024
  • Kā padarīt personāla atlasi autismam draudzīgu?
    2. okt. 2024
  • Ja mans bērns dara pāri citiem bērniem
    2. sep. 2024
  • Kāpēc ir tik svarīgi veidot iekļaujošu darba vidi, tostarp cilvēkiem ar autismu
    21. aug. 2024
  • Kā sēdināt bērnus klasē?
    4. aug. 2024
  • Kāpēc ir situācijas, kurās bērns vienmēr ir dusmīgs, bēdīgs, aizvainots?
    13. jūl. 2024
  • Kā strādāt ar impulsivitāti?
    10. jūl. 2024

Meklēt

Populārākie ieraksti

Bērns zog naudu no vecākiem 
9. februāris, 2020

Kā mācīt bērnam lasīt 
22. augusts, 2019

Kā trenēt bērnu (un savu) pacietību?
12. augusts, 2019

Apsaukāšanās un iesaukas? Tas nav tik vienkārši...
5. maijs, 2019

Kā stiprināt bērna pašapziņu?
10. februāris, 2019

Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.

  • Draudzīgai klasei
Galerija
Biežākie jautājumi
Noteikumi

© OUT LOUD SIA 2024 Visas tiesības rezervētas