Pāriet uz galveno saturu
Risinājumi uzvedības maiņai
  • Darba videi
  • METODOLOĢIJA
  • Lasītava
  • Programma KiVa
  • Bezmaksas resursi
  • Instrumenti
    • Draudzīgai klasei
    • Kā izprast uzvedību?
  • E-veikals
  • Kontakti

Kas īsti bērnam jāprot, skolas gaitas uzsākot?

16. jūlijs, 2019 pl. 21:08, Nav komentāru


Ko īsti ir vērts un ir svarīgi pa vasaru mācīt, gatavojoties skolai:

- zaudēt, nebūt pirmajam. Pat pasaules labākā basketbola komanda kādreiz zaudē, un māciet bērnu uztvert zaudējumus, neveiksmes kā pieredzi, ne apkaunojumu. Turklāt labākajās komandās uzņem tos, kuri vislabāk spēj sadarboties ar citiem. Māciet bērnu paslavēt citu bērnu par uzvaru, ssniegumiem. Māciet šīs frāzes "Lielisks darbs!", "Tev labi izdevās spēle", "Tu labi atbildēji pie tāfeles"., "Apsveicu ar uzvaru! Uzspēlēsim vēlreiz?"". Nezaudējiet speciāli, lai nodrošinātu bērnam emocionālu komfortu. Tā jūs viņu padarat vēl vājāku. 

- māciet bērniem ignorēt kaitinošu uzvedību. Veselīga emocionālā imunitāte, spēja elpot dziļi, kamēr kāds blakus sit ar pildspalvu pa galdu, spēja skaitīt no divdesmit līdz nullei, kamēr kāds šķībi blakus dzied, patiešām noderēs. Māciet bērnam, ka vienīgais, ko viņš var kontrolēt, ir viņa paša reakcijas. Klusēšana ir pirmā labākā atbilde uz kaitinošu uzvedību.  Ja redzat, ka bērns sociālās situācijās paliek ļoti impulsīvs, ir vērts padomāt par Dusmu kontroles spēles apguvi. Šī spēle jau gatavo sarežģītākām situācijām skolā un par to, kā nomierināties, runāt un rīkoties.


- turēt rokas un kājas pie sevis dusmu situācijās. Bērni, kuru reaģē "eksplozīvi", citiem vienaudžiem šķiet "interesantāki". Viņi pirmie kļūst par izsmiekla un nereti - arī fiziskas vardarbības upuriem. Parasti cieš tieši impulsīvi bērni, un, jo īsāks ir bērna reakcijas ceļš pēc kairinājuma, jo atbildes reakcija būs fiziskāka. Ir bērni, kuri intuitīvi iemācās saglabāt mieru, bet ir bērni, kuriem tas jāmāca soli pa solim. Ja bērnam ir grūtības ar impulsu kontroli pirmsskolā vai attiecībās ar vienaudžiem, nelolojiet ilūzijas, ka skolā bērns pēkšņi mainīsies.

-  nomierināties. Skola ir trauksmaina vieta. Vai zinājāt, ka tas ir fiziski neiespējami - elpot dziļui un uztraukties vienlaicīgi? Labāk māciet bērnu nomierināties. Kopīgi meklējiet viņa nomierināšanās formulas, pielāgojiet tās. Te var palīdzēt Mācīties. Draudzēties. Spēlēties vai arī Dusmu kontroles spēles nomierināšanās stratēģiju kartītes.

- gaidīt savu kārtu. Skolā būs daudz jāgaida. Jāgaida skolotāja, jāgaida stundas sākums, jāgaida starpbrīdis, jāgaida sava kārta ēdnīcā, sportā, saņemot atzīmes, arī izsaukšana pie tāfeles. Bērns var būt ārkārtīgi gudrs, visu zināt, bet, ja viņam nav pacietības sagaidīdīt savu kārtu atbildei, ja viņam nav pacietības sagaidīt, ka viņam zināmā viela tiek izskaidrota citiemvai vispār - spēt safokusēt uzmanību, viņa nepacietība var pārvērsties tik uzkrītošās uzvedības problēmās, ka bērna intelekts un talanti skolā vispār netiks pamanīti. 

Pacietību nevar iemācīties vienā dienā, tāpat kā nav iespējams noskriet maratonu 1.janvārī, ja nekad nav veikti treniņi. Sāciet ar 1-2 minūtēm, kamēr visi vakariņās sasēžas pie galda, sāciet ar to, ka tortes garnējumu apēst varēs tikai pēc sveču nopūšanas. Ja bērns ko lūdz, māciet pagaidīt, māciet darboties pēc kārtas - vispirms viens paspēlējas ar kādu lieto, tad otrs. Dariet kopā lietas, uz ko bērns spēj ilgi koncentrēties - kaut vai smilšu piļu būvniecība.  

- uzdot jautājumus un lūgt palīdzību. Ja bērnam ir grūtības ar impusu kontroli, ja redzat, ka viņam nav vienkārši savaldīt savas emocijas, māciet viņu runāt par to. Māciet, ka skolotāja ir viņa atbalsts, ka daudzos gadījumos viņš var atklāti izstāstīt, kā viņš jutās un kopīgi ar skolotāju izstrādāt rīcības plānu. Ja bērns nelūdz palīdzību pieaugušajiem mājās, viesos, viņš nelūgs to skolā. Daudziem bērniem tas ir liels atklājums, ka viņi var runāt un lūgt padomu pieaugušajiem. Bērns var nemācēt lasīt, bet, ja viņš spēs lūgt palīdzību klasesbiedriem vai audzinātājai, veidot draudzīgas attiecības, viņš ātri atgūs iekavēto. Māciet bērnam nepaļauties tikai uz sevi. Tas ir vienkāršāk, protams, bet tas var izveidot bērnu par vientuļu un depresīvu būtni lielajā skolas mehānismā. Spēlējiet sarunu apli un citas sarunāšanās spēles. 

- sniegt atbalstu. Lai spētu sniegt atbalstu, ir jāspēj pamanīt to, ka kādam palīdzība ir nepieciešama. Bērni, kuri ir empātiski, spēj veidot labas attiecības, sniegt atbalstu, skolā jūtas daudz labāk nekā bērni ar izcilām seklēm, bet kuri neprot veidot sociālus kontaktus. Jūs noteikti zināt arī kādu izcilu darba kolēģi, kuram filozofija ir "rezultāts pāri visam". 

- neperfekcionismu. Ja esat izlasījuši šo ierakstu līdz galam, iespējams, jūs arī esat perfekcionisti, un tad vislabāk ziniet, cik šiem cilvēkiem ir grūta dzive. Neprasiet izcilību no bērna un māciet, ka arī dzīvē nekas nav ideāls. Skola nav ideāla, skolotāji nav tādi, arī klasesbiedri nebūs. Būs burtnīca, kurai nolocījies stūris, būs netaisīgi samazināta atzīme, būs neperfektas draudzības. Jo veselīgāk bērns skatīsies uz pasuli, jo vieglāk viņš pielāgosies, un neuzstādīs pārlieku augstas prasības ne pret sevi, ne citiem. 

Māciet bērnam baudīt dzīvi tādu, kāda tā ir, māciet saskatīt pilnību nepilnībā un otrādāk. Mēs visi esam cilvēki, nevis standartizēti bioroboti!

Nav komentāru

Komentēt







Jaunākie ieraksti

  • Ja bērns aizmet dāvanas pa gaisu...
    17. dec. 2024
  • Kā padarīt personāla atlasi autismam draudzīgu?
    2. okt. 2024
  • Ja mans bērns dara pāri citiem bērniem
    2. sep. 2024
  • Kāpēc ir tik svarīgi veidot iekļaujošu darba vidi, tostarp cilvēkiem ar autismu
    21. aug. 2024
  • Kā sēdināt bērnus klasē?
    4. aug. 2024
  • Kāpēc ir situācijas, kurās bērns vienmēr ir dusmīgs, bēdīgs, aizvainots?
    13. jūl. 2024
  • Kā strādāt ar impulsivitāti?
    10. jūl. 2024

Meklēt

Populārākie ieraksti

Bērns zog naudu no vecākiem 
9. februāris, 2020

Kā mācīt bērnam lasīt 
22. augusts, 2019

Kā trenēt bērnu (un savu) pacietību?
12. augusts, 2019

Apsaukāšanās un iesaukas? Tas nav tik vienkārši...
5. maijs, 2019

Kā stiprināt bērna pašapziņu?
10. februāris, 2019

Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.

  • Draudzīgai klasei
Galerija
Biežākie jautājumi
Noteikumi

© OUT LOUD SIA 2024 Visas tiesības rezervētas