Pāriet uz galveno saturu
Risinājumi uzvedības maiņai
  • Darba videi
  • METODOLOĢIJA
  • Lasītava
  • Programma KiVa
  • Bezmaksas resursi
  • Instrumenti
    • Draudzīgai klasei
    • Kā izprast uzvedību?
  • E-veikals
  • Kontakti

Kāpēc no vardarbības cieš tieši jaunie darbinieki?

27. jūnijs, 2019 pl. 23:26, Nav komentāru


Šis mēnesis uzvediba.lv  pagāja tēmā „jaunie darbinieki”. Vai zinājāt pret 19% darbinieku vardarbība tiek īstenota jau pirmajās dienās? Tas gan ir ASV pētījums, bet nav ilūziju, la Latvijā varētu būt pozitīvāk). No vardarbības var ciest ne tikai gados jaunie darbinieki - par upuri var kļūt jebkurš un jebkurā vecumā un statusā. Cik daudz jaunam vidējā un pat augstākā līmeņa vadītājam var izdarīt kolektīvs ar bagātīgu fantāziju un ar moto „Sitam, kamēr jauns un mazs”!.

Turklāt ciest var darbinieki ar jebkuru izglītības līmeni. Diemžēl intelekts tieši nekorelē ar emocionālo inteliģenci, un attiecīgi, pieaugot izglītības līmenim, var vienkārši pieaugt metožu rafinētības līmenis. Kā teica kāds kolektīvs - gudrāki cilvēki vienkārši vardarbību īsteno ar gudrākām metodēm.


Esam bijuši uzņēmumos, kur statistika ir daudz augstāka – cieš visi jaunpienācēji, un kolektīvs atklāti pasaka: „Kā tad mēs savādāk zināsim, ka viņš ir mūsējais?”. Vardarbībai ir viegli nonākt uzņēmuma kultūras asinīs, un tad jau tie, kuri paši nesen cieta, ir tie, kuri ar visu spēku un radošumu vēršas pret nākamo jaunpienācēju, izveidojot efektīvu sistēmu, kura uztur pati sevi. Jaunie parasti aiziet prom, kā arī parasti aiziet prom eksperti ar labu izglītību, un kuri ir pieprasīti darba tirgū. Ir dažādi iemesli, kāpēc darbinieki „parakstās” uz noteikumiem, kas ir pat pretrunā ar viņu vērtībām, un tas būtu atsevišķa bloga ieraksta vērta analīze.

Kāpēc visvairāk cieš „jauniņie”? Jo viņi nezina formālos un neformālos noteikumus – ar ko runāt, kam vaicāt, kas ar ko nerunā, kam palūgt informāciju, kam labāk nejautāt neko. Tas ir īpaši svarīgi vadītājiem – iespējami ātri saprast, kas notiek uzņēmumā, veidot skaidru politiku, atgādināt uzņēmuma vērtības, stāstīt pat savējām. Jo neskaidrāki būs darba apstākļi, uzdevumi un pienākumi, jo lielāka ietekme kolektīvā būs baumām un spekulācijām.

Kas jāņem vērā, uzsākot darba gaitas:

-          Rēķinieties, ka ir cilvēki, kuri darbu uztver kā  kaujas lauku un cilvēkus tajā - kā objektus, kuri vai nu traucē vai palīdz sasniegt mērķi. Tāpēc neizpaudiet privātu informāciju cilvēkiem, kurus vēl neesat iepazinuši. Viss runātais var tikt vēlāk izmantots pret jums. Ļaujiet draudzībai attīstīties pamazām, un pamazām atklājieties.

-          Uzdodiet jautājumus, bet domājiet ar savu galvu! Pirms metaties risināt problēmas, it īpaši tās, kuras kā problēmas jums ir uzrādījuši kolēģi, ir jāsaprot, vai konkrētā problēma ir patiešām problēma, vai tā ir problēma, kura jārisina jums.  

-          Rēķinieties, ka ir cilvēki, kuri izvairās no darbu veikšanas ar intrigu un sabotāžas palīdzību. Jo vainot citus ir vienkāršāk nekā darīt tiešo darbu.  Līdz ar to neceriet, ka darbs runās pats par sevi un, jo vairāk strādāsiet, jo vairāk jūs novērtēs. Ja redzat, ka gaisotne veidojas neveselīga, nospraudiet robežas. Ja tas neizdodas, lūdzat padomu vai palīdzību. Ja atbalstu nesaņemat ne no kolēģu, ne vadības puses, pārdomājiet, vai šī ir jūsu īstā vieta.

-          Precīzi nospraudiet robežas! Lai gan jums ļoti gribēsies parādīt sevi no labās puses, ja, cenšoties izpatikt, metīsieties visiem palīgā, varat ātri vien nonākt pie situācijas, ka pa dienu darāt kolēģu darbus, bet pēc darba – savējos. Jo ātrāk nospraudīsiet robežas, jo strukturētākas veidosies attiecības.

-          Mēģiniet saprast kolektīva vērtības, tradīcijas, kā arī katra cilvēka individuālās vērtības. Ir cilvēki, kuri atnāk uz darbu vienkārši darīt savu darbu, un viņi nevēlas socializēties, pirmajā acu uzmetienā varētu izskatīties ļoti nelaipni. Parasti šie ir cilvēki, kuri profesionāli veic savu darbu, precīzi nospraužot robežas, un ir lielisks atbalsts profesionālajā ziņā. Ir cilvēki, kuri nespēj uzsākt strādāt, kamēr viņi nav apjautājušies, kā klājas kolēģa sunim un citiem. Cieniet katra personību, rokrakstu, tomēr atcerieties par robežām.

-          Ja ar jums neviens neiepazīstina jaunā darba vietā (tā arī notiek), iepazīstieties paši, pavaicājiet, kādos jautājumos vislabāk ir pie konkrētā cilvēka griezties, ko konkrētais cilvēks sagaida no jums. Jo ātrāk to izdarīsiet, jo labāka veidosies sadarbība un būs skaidrāka uzņēmuma iekšējo attiecību karte.

-          Atceraties, ka kāds noteikti vēlēsies jūs pārbaudīt. Jo ir cilvēki, kuri vienkārši pretojas jebkādām pārmaiņām, ir cilvēki, kuri lēnām pieņem jaunos darbiniekus un ilgi saglabās profesionālu skepsi. Uztverat to kā neizbēgamu dabas parādību, kā augšanas sāpes, bet, nosakiet robežas,  kur beidzas augšanas sāpes un kur sākas vardarbība.. 

Lai izdodas saglabāt mieru, pašcieņu, profesionalitāti!

 

Nav komentāru

Komentēt







Jaunākie ieraksti

  • Ja bērns aizmet dāvanas pa gaisu...
    17. dec. 2024
  • Kā padarīt personāla atlasi autismam draudzīgu?
    2. okt. 2024
  • Ja mans bērns dara pāri citiem bērniem
    2. sep. 2024
  • Kāpēc ir tik svarīgi veidot iekļaujošu darba vidi, tostarp cilvēkiem ar autismu
    21. aug. 2024
  • Kā sēdināt bērnus klasē?
    4. aug. 2024
  • Kāpēc ir situācijas, kurās bērns vienmēr ir dusmīgs, bēdīgs, aizvainots?
    13. jūl. 2024
  • Kā strādāt ar impulsivitāti?
    10. jūl. 2024

Meklēt

Populārākie ieraksti

Bērns zog naudu no vecākiem 
9. februāris, 2020

Kā mācīt bērnam lasīt 
22. augusts, 2019

Kā trenēt bērnu (un savu) pacietību?
12. augusts, 2019

Apsaukāšanās un iesaukas? Tas nav tik vienkārši...
5. maijs, 2019

Kā stiprināt bērna pašapziņu?
10. februāris, 2019

Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.

  • Draudzīgai klasei
Galerija
Biežākie jautājumi
Noteikumi

© OUT LOUD SIA 2024 Visas tiesības rezervētas