METODOLOĢIJA           SPĒLE DARBĪBĀ            IEGĀDĀTIES

SARUNU APLIS

Sarunu aplis ir saskarsmes spēle, kas palīdzēs veidot pozitīvu atmosfēru bērnu un pieaugušo kolektīvā, kā arī ģimenē. Tā palīdzēs iepazīties un atrast kopīgas intereses starp vienaudžiem un starp ikvienu spēlētāju, dos vielu sarunām un veidos pozitīvu, atvērtu un iekļaujošu vidi. Tā būs lielisks atbalsts kolektīvos iepazīstināšanai ar jaunpienācējem, kā arī telpās, kuri ilgs gaidīšanas laiks - piemēram, uzgaidāmajās telpās.

Spēle ir veidota no plastikāta, tāpēc to droši var mazgāt karstā ūdenī un dezinficēt nepieciešamības gadījumā.

Dalībnieku vecums – no brīža, kad bērns māk runāt un koncentrēties spēlei līdz pieaugušajiem.  Dalībnieku skaits – no viens līdz 12. Ja izmantojiet spēli kolektīvos, kur dalībnieki nav savstarpēji pazīstami, iesakām spēlēt ar vārdu kartītēm, kuras spēles dalībnieki paši sagatavo.

Spēles saturs
  • Spēles laukums  „Sarunu aplis” 1gab.
  • Metamais kauliņš 1 gab.
  • Krāsaini ejamie kauliņi 5 gab.
  • Vārdu turētāji 10 gab. (izmantojami gadījumos, ja spēles uzdevums ir iepazīstināt spēles dalībniekus vai arī ja spēles dalībnieku skaits ir lielāks par 5)
Spēles laukuma specifikācija:

  • Diametrs: 65 cm 
  • Biezums: 3 mm
  • Materiāls: izturīgs komatex (mazgājams, mitrumizturīgs)

METODOLOĢIJA

Spēles sākums

Spēli var spēlēt divos veidos -  kā galīgo spēli un kā bezgalīgo spēli.

  • Galīgais spēles formāts nozīmē, ka visi sēli sāk vienā laikā, un attiecīgi viens spēli noslēdz ātrāk nekā citi. Ieteicams mazās, organizētās grupās, piemēram, nodarbībās. Tas, kurš ir izspēlējis visu apli, var izvēlēties vai nu sākt spēli no sākuma vai arī gaidīt citus spēlētājus.
  • Bezgalīgās spēles variantā ikviens spēles dalībnieks var pievienoties spēlei jebkurā brīdī un jebkurā brīdī pēc izvēles spēli pamest. Šai spēlei nav uzvarētāju un zaudētāju.  Šis spēles formāts ir ieteicams pasākumos ar daudz bērniem un dažādām aktivitātēm jo katrs var izvēlēties, cik laika veltīt spēlei. 

Spēles gaita

Spēle sākas uz lauciņa „Sākam”. Dalībnieki izvēlas savu ejamo kauliņu vai arī uzraksta uz lapiņas savu vārdu un nostiprina to vārdu turētājā un noliek uz starta lauciņa. Spēli uzsāk jaunākais dalībnieks, metot kauliņu. Parasti spēlētāji vienojas, ka 1 un 6 gadījumā kauliņš netiek mests otrreiz.

Spēles dalībnieki met kauliņu pēc kārtas. Ja spēlei nepārtraukti pievienojas jauni dalībnieki, iesakām bērniem pašiem sekot līdzi, kurš pēc kura veic gājienu.

Ja spēlētājs nonāk uz lauciņiem „Brīvais jautājums”, viņam ir iespēja uzdot savu jautājumu vai nu kādam brīvi izvēlētam spēles dalībniekam vai arī visiem spēles dalībniekiem. Ja spēles dalībnieks samulst un nevar izdomāt savu jautājumu, lūdziet palīdzību citiem.

Iesakām jau sākumā atrunāt noslēguma procedūru. Iesakām spēlei nenoteikt uzvarētājus un zaudētājus, it īpaši, ja spēlē kāds no dalībniekiem vaicā, kas būs uzvarētājam. Tas parasti signalizē par lielu trauksmi zaudējuma gadījumā, un attiecīgi ietekmē gan spēles dinamiku (mēģinājumi krāpties un mānīties), gan citu spēles dalībnieku noskaņojumu.

Spēles vadītājs

Spēlei nav nepieciešams īpašs vadītājs, un daudzviet šo spēli izmanto gan skolās starpbrīžos, gan uzgaidāmajās telpās, kur pulcējas bērni ar vecākiem, jo bērni vieni paši vai kopā ar pieaugušajiem ļoti labprāt paši šo spēli spontāni uzsāk un pavada pie tās patiešām daudz laika. ☺

Spēles vadītājs ir nepieciešams, ja spēli spēlē ļoti kautrīgi bērni, kuriem ir grūti uzsākt sarunu ar citiem. Spēles vadītājs var būt gan pieaugušais, gan bērns.

Spēles noslēgums

Spēle noslēdzas uz lauciņa „Noslēgums” vai tad, ja kādu iemeslu dēļ bērns spēli neturpina.  Ja bērni vēlas un citi dalībnieki piekrīt, bērni var spēlēt atkārtoti.

Lai veicas!


SPĒLE DARBĪBĀ

0
 .